Kauno Dainavos bendruomenių atstovai lankėsi Čenstakavoje | Asociacija

Kovo 11-osios gatvės bendrija

Kauno Dainavos bendruomenių atstovai lankėsi Čenstakavoje

2014-10-01 Kauno Dainavos seniūnijos bendruomenių nariai, tarp kurių ir Kovo 11-osios gatvės bendrija, KPBC  „Dainava“,  keliavo piligriminę kelionę į Čenstakavos Dievo Motinos šventovę Lenkijoje.

 

Čenstakavos Dievo Motinos paveikslas – bizantinė VI-IX a ikona, jos tipas „Odigitrija“ („Ta, kuri parodo kelią”). Viena legenda pasakoja, kad evangelistas Lukas jį nutapė ant paties Jėzaus sukalto stalo. Šis atvaizdas dar vadinamas Juodąja Madona, bet nežinoma ar šio atvaizdo Madona ir Kūdikis iš pat pradžių buvo tamsiaodžiai. Galbūt jie patamsėjo per gaisrą arba nuo gausybės žvakių, kurias dėkodami už pagalbą uždegdavo maldininkai. Manoma, kad jį 326 m. šv. Elena parvežė į Konstantinopolį savo sūnui, Romos imperatoriui Konstantinui, kuris paveikslą perdavė šventovei. Netrukus jis čia išgarsėjo stebuklais. Žmonės tikėjo, kad Juodoji Madona išgelbėjo Konstantinopolį nuo Saracėnų užpuolimo. Kiti šaltiniai tikina, kad paveikslą, perimtą iš Rusijos kunigaikščio Vladislavo, norėta pervežti į Sileziją, tačiau vežimą turėję traukti arkliai nepajudėjo iš vietos. Kunigaikštis liepė pakinkyti kitus, tačiau tai nepadėjo. Priblokštas jis atsiklaupė ir pažadėjo nugabenti paveikslą ant Čenstakavos kalvų, į mažą medinę bažnytėlę. Vėliau toje vietoje iškilo bazilika Visagalio Dievo, Mergelės Marijos ir visų šventųjų garbei bei buvo pastatytas pauliečių vienuolynas. Vieno svarbaus mūšio prieš totorius, apsupusius Beltzą, išvakarėse, kariai kreipėsi į Dievo Motiną užtarimo ir pergalės mūšyje ir laimėję kovą, pavadino Čenstakavos Dievo Motiną Lenkijos Motina ir Karaliene. 1430 m. paveikslą apgadino Jano Huso kariai. Ikona buvo restauruota, paliekant dvi žaizdas, likusias nuo pirminės ikonos. 1717 m. stebuklingas Čenstakavos Dievo Motinos paveikslas buvo karūnuotas.

Nuo XIV a. pietų Lenkijos miestas Čenstakava su garsiąja Dievo Motina yra šventovė, nenusileidžianti tokioms piligrimystės vietoms kaip Roma, Lurdas ir Jeruzalė. Kad pamatytų Šventąjį Dievo Motinos atvaizdą kasmet daugiau nei penki milijonai piligrimų aplanko Šviesųjį kalną (Jasna gora). Atvykę piligrimai  patiki Dangiškajai Motinai savo rūpesčius priešais stebuklingąjį paveikslą.

 

Kauno Dainavos bendruomenės dėkoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai už dalinį kelionės finansavimą.

 

Kovo 11-osios gatvės bendrijos informacinis centras